הצטרפות לקבוצת חלי ממן
שם
טלפון
דוא"ל
יישוב
 

סיפור ההצלחה של קובי המנחה

קובי רזה 50 קילו - והפך למנחה קבוצות הרזיה

כשקובי קוזאי לא הצליח להיכנס לתא השירותים הכימיים במילואים - הוא הבין שיש לו בעיה. במשקל 140 קילו הוא הצטרף לקבוצת תמיכה ובתוך פחות משנה זכה בגוף חדש, מקצוע חדש וזוגיות חדשה. איך מסתדרים בלי פיצה ובורקס?
לירון סיני 

 

קובי קוזאי, בן 35 מראש פינה ואב לשניים, לא לקח את החיבה שלו לאוכל ברצינות. לפני כחמש שנים, לאחר שירות ארוך במשרד הביטחון, הוא פתח עסק עצמאי ונהנה לאכול כפיצוי על הלחץ וכפינוק כשהעסקים שגשגו. הקילוגרמים הלכו והצטברו, עד שהגיע למשקל 140 קילו והסביבה העירה לו שהמצב יוצא משליטה.

 

"בחודשים הראשונים של העסק הייתה הצלחה גדולה", הוא מספר ל-ynet, "וגם בני הבכור נולד. עם הנחת גדל התחת, ותוך שנתיים הפכתי לאדם שמן. התחלתי לקבל רמזים עבים מאנשים מהמעגל הקרוב שאני צריך לרזות.

 

"בתוך תוכי ידעתי שאני צריך לקחת את עצמי בידיים, אבל מצאתי את כל הדרכים להתחמק מהעניין. גדלתי במשפחה של רזים, ותמיד נראיתי טוב".

 

קוזאי מעיד שאחותו ניסתה לגרור אותו במשך שנה לקבוצות תמיכה כדי לפתוח בתהליך הרזיה והוא התקשה לשתף פעולה, עד שאחד הסימנים הראשונים שפקחו את עיניו צץ במילואים: "היינו בשטח, לא הצלחתי להיכנס לתא של שירותים כימיים ונאלצתי להתאפק. פתאום קיבלתי פרופורציות לגבי הממדים שלי".

 

אך מה שבאמת גרם לו להבין ששינוי חייב לקרות ומהר, היה הפיכתו לאב: "כיום שני בניי הם בני חמש וחצי ושלוש וחצי. פחדתי שברמת ההשמנה שהגעתי אליה לא אוכל לרוץ ולשחק איתם, כי לא הייתי בכושר בלשון המעטה. העתיד נראה שחור, והדבר הנוראי ביותר היה חוסר הסבלנות. כל מה שהצריך הפעלה של הגוף הרגיש כמטלה לא נעימה".

 

 


"העתיד נראה שחור". קובי קוזאי לפני (משמאל) ואחרי

 

 

גוף חדש, אהבה חדשה ומקצוע חדש

עם הרבה חששות הצטרף קוזאי לקבוצת תמיכה לאורח חיים בריא של חלי ממן. בליווי המנחה אסנת גלילי החל תהליך של 11 חודשים של ירידה במשקל: "בהתחלה פחדתי מאוד", הוא אומר, "אבל החלטתי לא לאכזב את עצמי ולתת לזה צ'אנס. מאותו רגע הייתי מאוד ממוקד מטרה".

 

קוזאי התמיד בתהליך ובתוך פחות משנה רזה 50 קילו. הוא עשה זאת בעזרת שינוי משמעותי בתזונה וגם חזרה לפעילות גופנית

 

-במה השתנתה צורת החשיבה שלך?

"עכשיו אני יודע שמגיע לי את הטוב ביותר, בכל המובנים, לא רק בהקשר של משקל. קודם לא ראיתי את עצמי בכלל, מבחינתי הייתי במקום אחרון בסדר העדיפויות. לא האמנתי שבסוף התהליך אזכה בכל הקופה. בעסקים כל חיי היו לי הצלחות וגם נפילות, ששיפרו אותי, אבל כאן לראשונה התמודדתי נגד האופי שלי, ולניצחון הזה אין מחיר".

 

כשקוזאי אומר שהוא זכה בכל הקופה, הוא יודע על מה הוא מדבר. לאחר שסיים את התהליך בקבוצה, הוא והמנחה נשארו חברים טובים, ועם הזמן הפכו לזוג. "מגיעה לה תודה על היכולת המדהימה שלה, היא משהו מיוחד מאוד ואני מאושר שהיא בחיי", אומר קוזאי ומסביר שהיא השפיעה עליו רבות. בזכותה ובזכות התהליך שעבר, הפך קוזאי למדריך בעצמו, הגבר הראשון בסגל המנחים שם.

 

"אני לא אתפלא אם סגנון ההנחיה הסוחף שלה דבק בי", הוא אומר. "הידיעה שאני מצליח לגעת בחיים של אחרים נותנת לי הרבה, והמשתתפים לא יודעים עד כמה אנחנו שואבים מהם כוח. אני מרגיש גאווה גדולה, זה כמו 'להרביץ' תורה. אמרתי למנחות האחרות שאם הן לא מתרגשות כשהן מתיישבות על כיסא המנחה, הן בעבודה הלא נכונה".

 

 

קובי לפני הדיאטה:
קובי לפני הדיאטה: "לא האמנתי שאצליח לוותר על פיצה"

 

 

גברים סלחניים יותר למשקל

-איך זה להיות גבר יחיד בקבוצות שרובן כוללות מנשים?

"ישבתי במשך שנה עם למעלה מ-40 נשים בקבוצה, בלי גברים, אז התחברתי לצד הנשי שלי בין אם רציתי או לא. זה גרם לי ללמוד הרבה על ההבדלים בינינו. במהות הבנתי שגברים הם טיפוסים מאוד משימתיים - אם הם אמורים לעשות משהו הם יעשו אותו עד הסוף. אצל נשים התהליך ארוך ויותר רגשי.

 

 

"נשים מחפשות יותר מתוקים ושוקולד, וגברים נוטים ליפול יותר על אוכל ובצקים. גברים גם נוטים לעשות עם עצמם יותר חסד במשקל: זה די מקובל שיוצאת כרס קטנה אחרי החתונה, והיא לא תהרוס לו את ההרגשה. גם אני לא התעסקתי בזה יותר מדי, אבל אצל נשים ההתעסקות בכך הרבה יותר גדולה".

 

-איך אתה שומר על המשקל?

"העבודה משאירה אותי מחויב כל הזמן. בנוסף אני עושה המון כושר כל יום, בעיקר ריצה, שחייה או אופניים. אני לא מוותר לעצמי, למעט ביום כיפור אולי.

 

"אם היית אומרת לי לפני ארבע שנים שאצליח לראות משחק כדורסל בלי בירות או מגש פיצה, לא הייתי מאמין. אני בן אדם שאף פעם לא עשה דיאטה, 'השַמֶן' אף פעם לא היה חלק מחיי, זה משהו שנוסף בדרך.

 

"לכל אדם יש נפילות. היום אני בשמירה ואוכל שתי ארוחות מותרות של 600 קלוריות אקסטרה. יש חרם על כמה דברים כמו בורקסים וחטיפים מלוחים, שירדו מהתפריט".

 

 


"העבודה משאירה אותי מחויב". קובי (משמאל) אחרי הדיאטה

 

 

הטיפ של קובי לדיאטה

"בגדול הטיפ שלי הוא לעשות את הצעד ולמצוא מסגרת תומכת ומסודרת. משם הדרך קצרה וקלה יותר ממה שנראה. המחסום הכי גדול הוא קודם כל להעז ולהתחיל, אחר כך התמיכה של הסביבה וההתמדה יעזרו לכם לרזות".