קנו מעל 249 ₪ וקבלו משלוח חינם עד הבית

תפריט ליום מחוץ למשרד (ארוחה עיקרית בערב בבית)

הגעת והצטרפת לקבוצה, קבלת תפריט והנה עולה השאלה "אז למה היא מקבלת פחות קלוריות ממני?"
האמת – מחשבה הגיונית, רוב האנשים חושבים שאם יאכלו פחות יצליחו להפחית במשקל מהר יותר, יותר קילוגרמים.
אז למה בעצם אנחנו מתעקשים כל-כך לא לתת את התפריט המינימלי (1200 קק"ל), ולמה בעצם חשוב לאכול את כל מה שכתוב בתפריט.

נתחיל מכמות האנרגיה – קלוריות: ירידה במשקל מושגת אך ורק בדרך אחת, והיא, גרעון אנרגטי.
זאת אומרת, כדי לרדת במשקל על הגוף לקבל פחות אנרגיה (קלוריות) ממה שהוא משתמש (שורף).
אך, בואו נזכור שהגוף שלנו מורכב וחכם. כאשר אנו חותכים בבת אחת ובצורה חדה בכמות האנרגיה שאנו מכניסים, מערכות הגוף מפרשות את המצב כמצב רעב - סטרס "ונכנסות לפאניקה". הפרוש המידי מבחינת קצב חילוף החומרים הוא – חסכון.

למעשה, הגוף מאט את קצב חילוף החומרים ושומר את המאגרים לבאות. כדי להמנע ממצב כזה – אסור לרעוב. לכן, כל מי שרוצה לרדת במשקל יקבל תפריט לפי גודלו, לפי מה שהגוף שלו צריך, כך שייווצר גרעון קלורי סביר, אבל לא כזה שיכניס את הגוף לפאניקה ויצור התנגדות לירידה. חשוב לקחת בחשבון שירידה איטית במשקל היא ירידה בריאה וטובה, משום שבדרך זו מפרקים את רקמות השומן ולא את רקמות השריר למשל. רווח נוסף הוא – התרגלות טובה יותר של הגוף, ואף יש שאמרים שפחות מתקמטים בפנים ובגוף.

כעת ניתן לדבר על הערכים התזונתיים של המזון. האוכל שלנו אינו רק קלוריות. האוכל אמור להזין את הגוף, בחלבון, בשומן איכותי שנדרש מאוד למערכות הגוף, בוויטמינים, מינרלים ועוד.
תפריט ירידה במשקל, מתוקף היותו כזה, כבר מוגבל במשאבים אלו, לכן אם נפחית עוד, אנו עלולים ליצור תת-תזונה. (תת-תזונה זהו מצב שמתרחש לעיתים קרובות גם אצל אנשים בעלי עודף משקל, כאשר התזונה שלהם דלה בערכים תזונתיים כמו ירקות, פירות, סידן, ברזל ועוד).

מוצרי החלב הם המקור העיקרי לסידן בתזונתנו, אם נפחית מאוד מכמות החלבון החלבי ומוצרי החלב, עלול להיווצר מחסור בסידן וגם בחלבון. (אומנם גם במזונות אחרים יש סידן, כמו טחינה משומשום מלא ושקדים, אך הם שייכים לקבוצת השמנים, והם מוגבלים בתפריט ירדה במשקל.)

כאשר מפחיתים בכמות השומן האיכותי (שמן זית, אגוזים וגרעינים טריים, אבוקדו, טחינה) בתפריט, עלולה להפגע ספיגתם של ויטמינים מסיסי שמן – ויטמין A, D, E, K. ויטמינים אלו נספגים רק בנוכחות שומן ואף חלקם מצויים במזונות מהקבוצה הנ"ל. כמו כן, עלולה להיווצר עצירות. שומנים איכותיים מכילים, בין היתר, חומצות שומן מסוג אומגה שלוש, להן הגוף זקוק לפעילות תקינה של המוח, מערכת כלי הדם ופעילות תקינה וטובה של קרומי התאים. הגוף שלנו זקוק לחומרים אלו מהתזונה היות ואינו יודע ליצר אותם בעצמו.

אם נוותר על חלבון בשרי, עלול להווצר מחסור באבני בניין לחלבונים בגוף, הדרושים להתחדשות התאים באיברים השונים, השרירים ועוד. עלול להיווצר מחסור בברזל ובויטמין B12 דבר שעלול להביא לאנמיה, דכאון ועוד.
וויתור על הפירות עלול להביא למחסור בויטמינים שמצויים בדרך-כלל בפירות וירקות כמו ויטמין C. בנוסף, הפירות עשירים במגוון חומרי טבע, כמו נוגדי-חמצון (אנטיאוקסידנטים) העוזרים לגוף להתגונן מפני מחלות ומזיקים ולהאט את תהליכי ההזדקנות).
לסיום, נותר להזכיר עוד דבר אחד קטן וידוע: כאשר אנו שבעים והגוף מוזן כמו שצריך, אנו מרוצים יותר, העולם יפה יתר, ותהליך הירידה איכותי ומוצלח יותר.

והכי חשוב שיהיה לנו - בהצלחה.

ארוחת ביניים ארוחת ביניים ארוחת לילה
ארוחת בוקר
ארוחת ביניים
ארוחת צהריים
ארוחת ביניים
ארוחת ערב
ארוחת לילה

חשוב לדעת : בתפריט 1500 יש להוסיף: לביניים בוקר שומן + פרי, לארוחת צהרים חצי חלבון גבינה, לביניים אחה"צ פחמימה, לארוחת לילה חלבון גבינה. בתפריט 1800 יש להוסיף:לביניים בוקר שומן + פרי, לארוחת צהרים פחמימה וחלבון גבינה, לביניים אחה"צ פחמימה וחלבון גבינה, לארוחת ערב מנת פחמימה, לארוחת לילה פחמימה + חלבון גבינה. בתפריט 2300 יש להוסיף: לבוקר מנת פחמימה + חלבון גבינה, לביניים בוקר פחמימה + שומן + פרי, לצהרים מנת פחמימה + חלבון גבינה, לביניים אחה"צ פחמימה + חלבון גבינה, לארוחת ערב חלבון בשר + פחמימה, לארוחת לילה פחמימה + חלבון גבינה + שומן. לשומרים על תפריט סוכרת: יש להימנע מלאכול פרי עם פחמימה באותה ארוחה. בארוחת לילה רצוי לאכול פחמימה מורכבת ולא פרי *התפריט אינו המלצה רפואית.

 

**התפריט אינו המלצה רפואית. יש להתייעץ עם הרופא המטפל על מנת לוודא כי אין מניעה להשתתף בתוכנית ט.ל.ח.

התפריטים לשימוש אישי בלבד
דברו איתי
נגישות